הזעת יתר

הכל על הזעת יתר

מהי זיעה?

זיעה היא נוזל מימי המופרש מבלוטות זיעה הנמצאות בגוף.
הזיעה מכילה בעיקר מים, מלח ושתנן וכן כמויות לא גדולות של מתילפנול שהוא כימיקל המפיץ ריח רע.

הזיעה משמשת כאמצעי לקירור הגוף. ההליך האנדותרמי שבו הזיעה מתאיידת מהעור גורמת לצינון הגוף. בהליך אנדותרמי האנרגיה שנצרכת מועברת בצורת חום הנקלט בכלי התגובה ובשל כך תרד הטמפרטורה בסביבת התגובה. לפיכך, כאשר חום הגוף עולה כמו למשל בפעילות ספורטיבית, נגרמת הפרשת זיעה. מצד שני, התקררות הגוף, למשל במזג אוויר קר, מפחיתה את הפרשת הזיעה. בנוסף, גורמים כמו בחילות, כאבים, עצבנות ותרופות מסוימות גורמים אף הם להזעה.

לזיעה תפקיד חשוב נוסף: ניקוי תאי הגוף מחומרי פסולת חנקנית.

בלוטות זיעה

קיימים שני סוגי בלוטות זיעה שההבדל ביניהן נובע מהרכבן ומטרתן: בלוטות זיעה אקריניות ובלוטות זיעה אפוקריניות. להלן הסבר על כל סוג:

בלוטות זיעה אקריניות (Eccrine sweat glands)

בלוטות הזיעה האקריניות נמצאות על פני כל הגוף ומייצרות זיעה שתכולתה בעיקר מים ומלחים ותפקידה לווסת את טמפרטורת הגוף באמצעות סלילים מסולסלים הנמצאים בשכבת העור החיצונית וחודרים לשכבת העור הפנימית.

בלוטות זיעה אפוקריניות (Apocrine sweat glands)

בלוטות הזיעה האפוקריניות מייצרות זיעה עם חומרים שומניים. הבלוטות האפוקריניות נמצאות בריכוז גבוה באזור איברי המין ובבית השחי. חיידקים הפועלים לפירוק חומרים אורגניים הנמצאים בזיעה גורמים לריח הגוף הרע הנובע מהזעה. לחץ נפשי גורם להגברת פעולת ההזעה  בבלוטות האפוקריניות.
בלוטות אפוקריניות משמשות בגוף גם לתפקידים אחרים כגון יצירת שעווה באוזניים או יצירת חלב.

גורמי הזעת יתר והטיפול בהם

הזעת יתר נגרמת משתי סיבות עיקריות: פסיכולוגיות וביולוגיות.

סיבות פסיכולוגיות להזעת יתר

קיימים מספר סיבות פסיכולוגיות העלולות לגרום להתרחשות הזעת יתר. סיבה פסיכולוגית נפוצה להזעת יתר היא החרדה מהזעת יתר הגורמת לגוף להיכנס ללחץ שהתוצאה שלו מפעילה את מנגנון ההזעה בגוף וגורמת להזעת יתר.

טיפול בהזעת יתר מסיבות פסיכולוגיות

ניתן לטפל בהזעת יתר הנגרמת מסיבות פסיכולוגיות באמצעות פסיכותרפיה או באמצעות ביופידבק. בביופידבק אפשר ללמוד איזה פעולות פיזיות אפשר לבצע כדי להוריד את דרגת הלחץ הנפשי ובכך להשפיע על רמת ההזעה ולהפחיתה.

סיבות ביולוגיות להזעת יתר

הזעה היא תהליך חיוני לפעילות גוף תקינה אך הזעת יתר הקרויה בלועזית היפרהידרוסיס הינה תופעה מטרידה שהלוקים בה מחפשים את הדרך למגר אותה.

הזעת יתר בכל הגוף עלולה להוות סימן למחלות כגון: סרטן, שחפת או פעילות יתר של בלוטת התריס.

הזעת יתר שכיחה אצל אנשים בעלי משקל עודף, נשים בגיל המעבר, חולי פרקינסון, אנשים שלקו בשווץ מוחי, שתייני אלכוהול כבדים, נוטלי תרופות מסוימות כגון: אינסולין, תרופות נגד הקאה וטיפות עיניים,

הזעה מוגברת הממוקדת באזורי גוף מסוימים בלבד כגון בית השחי, פנים, ידיים או רגליים אינה מצביעה על מצב מחלה. סוג הזעה הממוקד באזור בגוף נגרם כפי הנראה מסיבה גנטית.

טיפול בהזעת יתר מסיבות ביולוגיות

ישנם מספר טיפולים המתאימים לרמות שונות של הזעה מוגברת מסיבות ביולוגיות:

טיפול בהזעת יתר בתכשירי מלחים על בסיס אלומיניום

תכשירים המבוססים על מלחי אלומיניום מתאימים לאנשים שסובלים מתופעת הזעה מוגברת ברמה נמוכה. מלחי האלומיניום גורמים לחסימת נקבוביות הזיעה ובכך מונעים את ההזעה. לקבלת תוצאות טובות, יש לחזור על הטיפול בכל מספר שעות כדי לחסום את בלוטות הזיעה מחדש.

הזרקת בוטוקס להזעת יתר – בוטולינום טוקסין

בוטוקס להזעת יתר מוזרק לאזור המזיע על מנת לחסום את העצבים המשפיעים על פעולת ההזעה. טיפול בוטוקס להזעת יתר הולך ותופס פופולאריות בקרב הסובלים מהתופעה ויותר ויותר מרפאות מכניסות טיפול זה כטיפול העיקרי בתופעת הזעת יתר. טיפול בהזרקת בוטוקס (בוטולינום טוקסין) יעיל בדרך כלל לכ-9 חודשים. על מנת לשמר את תוצאות הטיפול יש לחזור עליו באופן תקופתי.

טיפול בהזעת יתר בחשמל – איונטופורזיס (Iontophoresis)

טיפול בהזעת יתר בחשמל מתבצע ע"י הנחת האיבר המזיע בתוך מים והזרמת זרם חשמלי במים . הזרם החשמלי גורם לפגיעה בפעילות בלוטות הזיעה ולהפחתה ברמת פעילותן. טיפול בחשמל יעיל למשך כשבוע ימים בלבד. על מנת לקבל תוצאות ארוכות טווח יש לקבל מספר טיפולים בסדרת טיפולים אחת.

טיפול הזעת יתר בתרופות

ישנם בשוק תרופות וכדורים המטפלים בהזעת יתר באמצעות חסימת העצבים המאפשרים את הזעת היתר.  תרופות וכדורים אלו אינם מומלצים במיוחד משום שהם עלולים לשבש את כל מערכת הנוזלים בגוף.

טיפול בהזעת יתר במשחות

משחות יכולות להפחית הזעת יתר ע"י כיווץ זמני של בלוטות הזיעה. הבעיה בשימוש במשחות הוא בסכנה של הרס בלוטות הזיעה.

טיפול באמצעות ניתוח הזעת יתר

ניתוח הזעת יתר הוא ניתוח יחסית קל עם אשפוז קצר והתאוששות קלה ומהירה. בניתוח מבוצע חתך בקוטר סנטימטר אחד בבית השחי שדרכו מחדירים צינורית עם מצלמה לבית החזה, מזהים את העצב האחראי להזעת היתר וחותכים אותו.

ניתוח הזעת יתר יעיל לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים והרבה פחות יעיל להזעת יתר בבית השחי או להזעת יתר בכפות הרגליים.

ניתוח הזעת יתר מלווה בתופעת לוואי נפוצה מאד בסבירות של 40-50% המעמידה את כדאיות הניתוח בסימן שאלה. תופעת הלוואי קרויה "הזעה מפצה" והיא מתרחשת כתוצאה של כריתת העצב שגורמת לגוף לשלוח הוראה להגביר את ההזעה באזורי גוף אחרים לאחר שנלקחה ממנו האפשרות להזיע דרך כפות הידיים. בדרך זו עלול להיווצר מצב שמטופל שביקש למגר הזעת יתר באזור גוף מסוים עלול למצוא עצמו סובל ביתר שאת מתופעה של הזעה מוגברת ממספר אזורי גוף אחרים כך שהמטרד עלול להתעצם במקום לקטון. יחד עם זאת ניתוח הזעת יתר הוא טיפול מקובל בקופות החולים בישראל.

בהצלחה!

השארת תגובה