העלמת ורידים

מדריך העלמת ורידים ונימים בולטים ברגליים

ורידים בולטים ברגליים אינם רק בעיה אסתטית…

ורידים בולטים ברגליים מהווים מטרד אסתטי חמור אך לא רק אסתטי. ורידים בולטים ברגליים עלולים להפוך לבעיה רפואית משמעותית בשל היכולת שלהם לגרום לבצקות, דלקות, פצעים עמוקים,  דימומים וכאבים.

יש צורך בטיפול העלמת ורידים ברגליים כאשר הם בולטים מאד החומה. ורידים בולטים מאד נראים כמו חבלים כחולים מתחת לעור.

הסיבות להופעת ורידים בולטים ברגליים

כאשר קיימת בעיה במסתמי הורידים הם מתחילים לבלוט החוצה. מסתם הוריד הוא מסתם חד כיווני  שאמור לדאוג שהדם יזרום לכיוון הלב בלבד. כאשר המסתמים פגומים הדם זורם לכיוון הרגליים (במיוחד במצב עמידה) מצטבר בוורידים ומרחיב אותם. במשך הזמן הווריד מתנפח ומתחיל לבלוט דרך העור.

השם הרפואי לתופעה זו הוא "אי ספיקה ורידית". הציבור הרחב מכיר יותר את התופעה בשמות: "וורידים ברגליים" או "ורידים בולטים ברגליים" או "דליות".

שיעור הסובלים מורידים בולטים ברגליים

קשה להאמין למספרים אלו אך המציאות היא חמורה: כ- 40% מהנשים וכ-20% מהגברים עלולים לסבול מתופעת ורידים בולטים ברגליים במשך חייהם.
נשים סובלות מהתופעה הרבה יותר מגברים מסיבות תורשתיות, בגלל הריון ובגלל גלולות למניעת הריון המכילות את ההורמון אסטרוגן.

תופעת ורידים בולטים ברגליים מחמירה בעמידה ממושכת או כתוצאה מפציעות ברגליים.
רק כעשירית מהסובלים מתופעת ורידים בולטים ברגליים מטפלים בה באמצעות טיפולי העלמת ורידים.

חשיבות טיפול בתופעת ורידים בולטים ברגליים עוד בראשיתה

קיימת בעיה של מודעות הציבור לחשיבות הטיפול בבעיית ורידים בולטים ברגליים עוד בתחילתה. אפשר למנוע את התפשטות התופעה עוד בשלביה הראשונים באמצעי טיפולים שאינם פולשניים או תרופתיים כמו הימנעות מעמידה ממושכת או גריבת גרביים אלסטיות המהדקות את הורידים פנימה. את הגרב האלסטית מתאים הרופא המטפל לכל מטופל בהתאם ללחץ הנדרש על הורידים הבולטים. גרב אלסטית אינה משיגה את התוצאה של העלמת ורידים בולטים אלא מונעת את התרחבות התופעה וסיבוכים עתידיים.

ורידים בולטים ברגליים שלא טופלו בראשית התפתחותם עלולים להוביל לתופעות קשות כמו: בצקות, דלקות, פצעים עמוקים, דימומים וכאבים. במקרים כאלו מומלץ לעבור ניתוח העלמת ורידים. לאנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח העלמת ורידים מוצעים שיטות העלמת ורידים ללא ניתוח המספקות גם הן תוצאות טובות.

קביעת השיטה לטיפול העלמת ורידים ברגליים

לאחר שקיבלתם החלטה שברצונכם לטפל בתופעת ורידים בולטים ברגליים יש להתייעץ עם רופא המומחה בתחום של כלי דם לגבי שיטת הטיפול המתאימה ביותר למצבכם. הרופא המומחה ישאל אתכם שאלות על מצבכם הרפואי הכללי ויבצע בדיקה פיזית יסודית בגופכם.

במקרים רבים יבצע הרופא בדיקת דופלקס (שאינה פולשנית) בכלי הדם ברגליים. בדיקה זו המבוצעת ע"י אולטרסאונד דופלר מראה לרופא את מצב זרימת הדם בורידי הרגל.

בסיום הבדיקות ימליץ הרופא על שיטת טיפול להעלמת ורידים אופטימלית עבורכם.

שיטות טיפול להעלמת ורידים בולטים ברגליים

קיימות 4 שיטות עיקריות לטיפול העלמת ורידים ברגליים:

 • טיפול להעלמת ורידים סקלרותרפיה – הטרשה ורידית
 • ניתוח העלמת ורידים
 • העלמת ורידים בגלי רדיו
 • העלמת ורידים בלייזר

להלן פירוט מורחב לכל סוג טיפול:

טיפול להעלמת ורידים  סקלרותרפיה – הטרשה ורידית

סקלרותרפיה הנקראת בעברית  "הטרשה ורידית" היא שיטת טיפול להעלמת ורידים שבאמצעותה מזריקים לתוך הווריד תמיסה מלחית מוקצפת. לצורך קביעת מיקום ההזרקה באופן מדויק נעזר הרופא במכשיר אולטרסאונד. התמיסה שהוזרקה יוצרת תגובה דלקתית הגורמת להתעבות דפנות הווריד, להיצמדות שלהן ולמעשה לאטימת הווריד. התעבות הדפנות גורמת להיותן טרשטיות ולכן נקראת שיטה זו "הטרשה ורידית".

בסיום ההזרקה גורבים גרב אלסטית באזור הטיפול לתקופה של 1-3 שבועות (עד שבליטת הווריד נעלמת). התמיסה המלחית המוקצפת גורמת למעשה לסתימת הוריד, לפירוקו וספיגתו בגוף עד שנעלם לגמרי. הורדת וגריבת הגרב האלסטית נעשית בכל התקופה על ידי המטופל באופן עצמאי בביתו.

טיפול להעלמת ורידים זה יש לבצע בסדרת טיפולים של 3-4 טיפולים במרווחי זמן של מספר שבועות בין טיפול לטיפול עד לביצוע העלמת ורידים של כל הורידים הבולטים.

טיפול הטרשה ורידית אורך כרבע שעה

יתרונות טיפול להעלמת ורידים סקלרותרפיה – הטרשה ורידית

 • טיפול קצר הניתן במרפאה לטיפולי אסתטיקה רפואית
 • ניתן לחזור מיד לאחר הטיפול לשגרת היום
 • אין צורך בהרדמה
 • אין צלקות כמו בניתוח
 • מתאים גם למבוגרים מאד שאינם יכולים לעבור ניתוח העלמת ורידים מסיבות רפואיות

העלמת נימים בולטים בטיפול סקלרותרפיה – הטרשה ורידית

ניתן גם לבצע העלמת נימים בולטים בעור באמצעות סקלרותרפיה. טיפול העלמת נימים בולטים הוא טיפול קוסמטי המבוצע בהזרקת תמיסות מלח מוקצפות בריכוזים נמוכים יותר וחבישת האזור בחבישה אלסטית למספר ימים. טיפול העלמת נימים זה משיג תוצאות יפות אך עליכם לדעת שיתכן ויתפתחו בעתיד נימים אחרים שגם בהם ניתן יהיה לטפל בשיטה זו.

מה יקרה לאחר טיפול להעלמת ורידים סקלרותרפיה – הטרשה ורידית?

הזרקת חומר טרשתי לווריד גורמת לרגישות למגע ולבצקת באזור המטופל. הרופא המטפל ירשום לכם תרופה נגד כאבים ותרופה אנטי דלקתית לשימוש בימים הראשונים שאחרי הטיפול. אצל חלק מהמטופלים יתכן ויופיעו כתמים חומים באזור המטופל שייעלמו לאחר מספר שבועות ולפעמים גם עד מספר חודשים.

תופעות לוואי אפשריות של טיפול להעלמת ורידים סקלרותרפיה – הטרשה ורידית

עלולים להיווצר כתמי פיגמנטציה באזור המופל.

במקרים נדירים מאד עלולה להיווצר בורידים עמוקים תרומבוזה (פקקת) בגלל חדירה של התמיסה לוורידים הללו.

במקרה אחר שהוא נדיר מאד מאד, הקורה במקרה של הזרקת התמיסה לעורק במקום לוריד עלול העורק להיחסם ולגרום למות האיבר שאליו זורם הדם בעורק זה.

יש לקחת בחשבון שסיכויי חזרת התופעה של ורידים בולטים ברגליים לאחר טיפולי סקלותרפיה הם גבוהים יותר מאשר שיטות העלמת ורידים האחרות אך הנחמה היא שגם אם חזרה התופעה, ניתן לטפל בה שוב פעם באותה השיטה.

ניתוח העלמת ורידים | ניתוח הסרת ורידים

מטרת ניתוח הסרת ורידים היא להעלים את הורידים הבולטים ברגליים באמצעות ביטולם והוצאתם מהרגליים. אין כל חשש מהסרת מספר ורידים מהרגליים כיוון שאת מלאכת הזרמת הדם עושים ורידים אחרים במקומם.

הליך ניתוח הסרת ורידים

בזמן שהמטופל במצב עמידה, יסמן הרופא את הוורידים המיועדים להוצאה. בסיום הסימון מורדם אזור הטיפול בהרדמה מקומית. בהסרת ורידים נרחבת ישתמש הרופא בהרדמה אזורית או כללית.

לאחר ההרדמה יבצע הרופא חיתוכים קטנים ליד הורידים המיועדים לשליפה ואז ישלוף אותם החוצה בכלים מיוחדים. הרופא יתפור את החתכים שביצע רק אם מדובר בחתכים שדרכם נשלפו ורידים גדולים. חתכים קטנים לא נתפרים.

אזור הטיפול נחבש בתחבושת אלסטית ולאחר מכן על המטופל להתחיל ללכת כעשר דקות שלאחריהן ישוחרר הביתה.

שיטת ניתוח הסרת ורידים היא שיטת העלמת ורידים בולטים ברגליים  הטובה ביותר לטווח ארוך במיוחד נכון הדבר במטופלים צעירים או במבוגרים בעלי ורידים בולטים מורחבים מאד.

ניתוח הסרת ורידים נמשך  60-90 דקות בהתאם לכמות הוורידים שיש להסיר.

מה יקרה לאחר ניתוח הסרת ורידים?

מיד בסיום ניתוח הסרת ורידים עוטפים את אזור הטיפול בתחבושת אלסטית. רוב המטופלים ישוחררו כבר באותו היום לביתם ומיעוטם ישוחררו למחרת היום.

בימים הראשונים שלאחר הניתוח יתכן והמנותח ירגיש בכאבים באזור הניתוח. ניתן להקל על הכאבים בעזרת תרופות רגילות לשיכוך כאבים.

יתכנן שטף דם באזור שטופל. הוא צפוי להיעלם אחרי כ-3 שבועות.

אם לא נעשה שימוש בתפרים נמסים יש להוציאם ולהקפיד לגרוב גרב אלסטית למשך כ-6 שבועות מיום הניתוח.

אפשר לחזור לעבודה לאחר כשבוע עד 10 ימים ולפעילות גופנית לאחר כ-3 שבועות.
חשוב שתדעו שבאזור החתכים יישארו צלקות.

שיעור הצלחת ניתוח הסרת ורידים הוא גבוה מאד אך עליכם לדעת שקיימת סכנה של 20-30% שתופעת ורידים בולטים ברגליים תשוב לאחר חמש עד עשר שנים.

תופעות לוואי אפשריות של ניתוח הסרת ורידים

יתכן ותהיה פגיעה תחושתית באזור הטיפול. פגיעה זו חולפת במשך הזמן אך קיים סיכוי נדיר שהתופעה לא תחלוף. כמו כן קיים סיבוך (הנחשב נדיר ביותר) של היווצרות פקקת (תרומבוזה) בוורידים העמוקים שברגל. ניתן למנוע תופעה זו ע"י הליכה מיד לאחר הניתוח ובימים שאחריה. תופעות לוואי נוספות אפשריות: דימום, זיהום, צלקות בחתכים.

טיפול בורידים ברגליים בגלי רדיו

טיפול להעלמת ורידים ברגליים בשיטת גלי רדיו טוב לטיפול בורידים הנמצאים בין הברך למפשעה. אזור הברך והוריד המטופל מורדמים בהרדמה מקומית, יוצרים חתך קטן בוריד שדרכו מחדירים לתוך הוריד קתטר (צנתר) עד למפשעה. מושכים את הקתטר החוצה ובשלב זה פולט הקתטר גלי רדיו הגורמים לחימום הווריד, לכיווץ דפנות הווריד ולסתימתו. בשאר הורידים הבולטים ברגליים מטפלים בשיטות אחרות כמו סקלרותרפיה (הטרשה ורידית) או באמצעות ניתוח הסרת ורידים.

בסיום טיפול העלמת ורידים ייחבש אזור הטיפול בתחבושת אלסטית או גורבים גרב אלסטית ולאחר מכן יש להתהלך כ-10 דקות. טיפול ורידים בולטים ברגליים בגלי רדיו נמשך קרוב לשעה.

מה יקרה לאחר טיפול בורידים ברגליים בגלי רדיו?

גם לאחר טיפול בורידים בגלי רדיו חשים לרוב בכאבים שניתן להקל עליהם בנטילת תרופות משככי כאבים. כמו כן יש ליטול תרופה אנטי דלקתית במשך שבעה ימים.

בסיום טיפול בגלי רדיו חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית והמטופל משוחרר לביתו.
אפשר לחזור לעבודה ביום שלמחרת הטיפול.

אחרי שבוע ניתן להסיר את התחבושת האלסטית בזמן השינה ושבועיים לאחר מכן ניתן להסירה לתמיד.

תופעות לוואי אפשריות של העלמת ורידים בגלי רדיו

גם בטיפול להעלמת ורידים בגלי רדיו קיימות תופעות לוואי כמו בניתוח הסרת ורידים אך בשיטת גלי רדיו כל תופעות הלוואי הללו יהיו מתונות יותר.

גם בגלי רדיו עלולה להופיע התופעה של אובדן תחושתיות באזור המטופל אך היא תהיה מצומצמת יותר בשטחה, בעוצמה חלשה יותר ותחלוף מהר יותר מאשר בניתוח הסרת ורידים.

גם בשיטת טיפול זו תיתכן באופן נדיר סכנת פקקת (תרומבוזה) בוורידים עמוקים.

כמו כן תיתכן לעיתים נדירות פגיעת חום סמוך לוריד המטופל בעקבות החום שיוצרים גלי הרדיו.

טיפול העלמת ורידים בלייזר

קיימים שני סוגי טיפולי העלמת ורידים בלייזר.

הסוג הראשון של טיפול העלמת ורידים בלייזר מיועד גם הוא לטיפול בורידים בולטים הנמצאים בין הברך למפשעה. טיפול זה דומה באופיו לטיפול בגלי רדיו. לאחר הרדמת אזור הטיפול מוחדר לוריד קתטר (צנתר) הפולט קרני לייזר היוצרים חום שגורם לכיווץ דפנות הווריד ולסתימתו.
כמו בטיפול בגלי רדיו, גם בטיפול זה יש לבצע את הטיפול בשאר הורידים הבולטים באמצעות טיפולי העלמת ורידים אחרים כמו סקלרותרפיה (הטרשה ורידית) או באמצעות ניתוח הסרת ורידים.
לאחר הטיפול חובשים את האזור בתחבושת אלסטית והמטופל מתבקש להתהלך כ- 10 דקות. גם טיפול זה נמשך קרוב לשעה.

הסוג השני של העלמת ורידים בלייזר מיועד לטיפול  ב"ורידי עכביש".  "ורידי עכביש" הם ורידים קטנים ושטחיים הנמצאים בעור.  שיטת העלמת ורידים בלייזר בורידים אלה אינה פולשנית ומתבצעת ע"י הקרנת קרני לייזר חיצונית על הנימים. טיפול העלמת ורידים בלייזר הוא קצר ונמשך עד כרבע שעה אך יש לחזור עליו כל חודש או חודשיים בהתאם לחומרת מצב הורידים.

מה יקרה לאחר טיפול העלמת ורידים בלייזר?

גם לאחר טיפול העלמת ורידים בלייזר שבו מוחדר צנתר לוריד חשים לרוב בכאבים שניתן להקל עליהם בנטילת תרופות משככי כאבים. כמו כן יש ליטול תרופה אנטי דלקתית במשך שבעה ימים.

בסיום טיפול העלמת ורידים בלייזר חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית והמטופל משוחרר לביתו.

אפשר לחזור לעבודה ביום למחרת הטיפול.

אחרי שבוע ניתן להסיר את התחבושת האלסטית בזמן השינה ושבועיים לאחר מכן ניתן להסירה לתמיד.

טיפול העלמת ורידים בלייזר מסוג "ורידי עכביש" אינו פולשני ולכן אינו מלווה בתופעות לוואי משמעותיות.

תופעות לוואי אפשריות של העלמת ורידים בלייזר

גם בטיפול העלמת ורידים בלייזר קיימות תופעות לוואי כמו בניתוח הסרת ורידים אך בשיטת העלמת ורידים בלייזר כל תופעות הלוואי הללו יהיו מתונות יותר.

גם בשיטת העלמת ורידים בלייזר עלולה להופיע התופעה של אובדן תחושתיות באזור המטופל אך היא תהיה מצומצמת יותר בשטחה, חלשה יותר בעוצמתה ותחלוף מהר יותר מאשר בניתוח הסרת ורידים.

גם בשיטת טיפול זו תיתכן באופן נדיר סכנת הפקקת (תרומבוזה) בוורידים עמוקים.

כמו כן תיתכן לעיתים נדירות פגיעת חום סמוך לוריד הבולט המטופל בעקבות החום שיוצרים קרני הלייזר.

המלצות כלליות לכל מטופלי העלמת ורידים בולטים ברגליים

 • בפגישת הייעוץ עם הרופא המטפל בקשו מהרופא את כל המידע הרלוונטי על טיפול העלמת ורידים שאתם עומדים לעבור כולל הליך הטיפול, סיכויי הצלחה, תופעות לוואי וסכנות אפשריות. מידע מוקדם על הטיפול ותיאום ציפיות יעזרו לכם להבין לקראת מה אתם הולכים וימנע מכם אכזבות אפשריות.
 • יש להקפיד למלא אחר הוראות הרופא המטפל למניעת תופעות לוואי וסיבוכים.
 • יש לחבוש את התחבושת האלסטית בהתאם להנחיות הרופא. לאחר מספר ימים ניתן לוותר על חבישה בזמן השינה.
 • אין להתקלח באמבטיה חמה בימים שלאחר הניתוח. יש להתקלח רק במים פושרים בלבד.
 • הימנעו מישיבה או עמידה ממושכים
 • הרבו בהליכה
 • הימנעו מפעילות ספורטיבית
 • הימנעו מחשיפה לשמש בשבועות הראשונים כדי למנוע כתמים בעור

העלמת ורידים ונימים בלייזר ברשת מרפאות סאן קליניק – SUN CLINIC

ברשת מרפאות SUN CLINIC  מעלימים ורידים ונימים עם הדור החדש של טכנולוגיית הלייזר המתקדמת בעולם.

יתרונות הטיפול ברשת מרפאות SUN CLINIC

 • טיפול מרפאתי מהיר ויעיל שאינו פולשני
 • טיפול בטכנולוגיית לייזר מתקדמת ללא כאב
 • תוצאות ראשוניות נראות באופן מיידי
 • יעיל ביותר ם להסרת נימים באזור הפנים

סניפי רשת מרפאות סאן קליניק

תל אביב, חיפה, אשדוד, נתניה, ראשון לציון, ירושלים, באר שבע

בחירת מרפאת מומחים לטיפולי העלמת ורידים ברגליים | השוואת מחירים ומרפאות

מכון מור – ד"ר יאיר גלילי – מומחה בעל שם וטיפולי העלמת ורידים ברגליים.

רשת מרפאות SUN CLINIC מובילה בישראל בתחום הסרת ורידים ונימים כולל הסרת נימים מהפנים.

ורידים בולטים ברגליים אינם חולפים מעצמם. אי טיפול בתופעה רק מחמיר את מצבה.

ורידים בולטים ברגליים אינם רק בעיה אסתטית והם עלולים להפוך לבעיה רפואית משמעותית בשל היכולת שלהם לגרום לבצקות, דלקות, פצעים עמוקים, דימומים וכאבים.

יש צורך בטיפולי העלמת ורידים ברגליים כאשר בולטים מאד.

טיפול העלמת ורידים ברגליים שאינו מקצועי עלול לגרום להחרפת המצב ולסיבוכים. פנו אך ורק לאנשי מקצוע מנוסים בתופעת ורידים בולטים ברגליים וחסכו מעצמכם עוגמת נפש ממושכת, החרפת התופעה, סבל פיזי, ומראה אסתטי שאינו נעים לעין.

לצורך הצלחת טיפול העלמת ורידים בולטים ברגליים יש לבחור אך ורק ברופא או במרפאת אסתטיקה רפואית בעלת ניסיון רב ומומחיות בתחום זה.

אתר זה בחר לעבוד רק עם רופאים ומרפאות מומחים בעלי ניסיון רב בתחום.

לבחירת רופא מומחה העלמת ורידים, בדיקת מחירים, השוואת מחירים,  השוואת מרפאות או קבלת ייעוץ  השאירו פרטים בטופס ורק מרפאות מומחים יחזרו אליכם טלפונית!

בהצלחה!

השארת תגובה