העלמת צלקות

הכל על טיפול בצלקות | העלמת צלקות | הסרת צלקות

מהן צלקות?

צלקות נוצרות בעור כאשר שכבת העור העמוקה והעבה נפגעת (השכבה השנייה בעור הנקראת דרמיס). רוב הצלקות הנגרמות בעור הן שטחיות והסימנים שהן משאירות הם קלים.

האדמומיות הנשארת על העור לאחר ריפוי פצע שטחי אינה נחשבת לצלקת ולרוב היא נעלמת ואינה משאירה שום סימן לאחר כמה שבועות.

כאשר העור נפגע, הגוף מייצר סיבי קולגן חדשים באזור הפגיעה. תהליך הריפוי הוא זה שיוצר את הצלקת.

מכיוון שהגוף אינו מסוגל לשחזר את רקמת העור שנפגעה באופן מדויק, רקמת העור החדשה תהיה בעלת מרקם השונה מהרקמות שמסביבה. המרקם השונה הוא זה שמבליט את הצלקת.

סוגי צלקות

קיימים שלש סוגי צלקות:

  • צלקת היפרטרופית – הינה גוש אדום המוגבה מהעור שאינו גדל מעבר לגבולות הפצע המקורי בעור
  • צלקת קלואיד –  הינה צלקת חמורה שבה הגוף אינו מפסיק לייצר קולגן באזור הפגיעה ואז נוצר גוש גידולי גדול היוצא מגבולות הפצע. גוש זה הינו שפיר
  • צלקת אטרופית – הינה צלקת בעלת חורים שקועים בעור. חורים אלו נוצרים כאשר היסודות התומכים בעור כמו רקמות שרירי ורקמות שומן נהרסו או אבדו. צלקות אקנה  הנגרמות כתוצאה מטיפול לא נכון בפצעי אקנה הינם צלקות אטרופיות המכילות חורים על הפנים.

טיפול בצלקות

כאשר קיימת פציעה קלה בעור הגוף מצליח להתגבר על הפגיעה ולא נוצרת צלקת.

בפגיעות קצת יותר משמעותיות יוותרו צלקות על העור שבדרך כלל מיטשטשות באופן טבעי עם הזמן.

בפגיעות חמורות בעור ייוצרו צלקות שניתן להתמודד איתן רק בדרכים רפואיות.

הצלקות אינן מהוות בעיה רפואית אלא רק בעיה אסתטית. הבעיה האסתטית מתגברת כאשר הצלקת מופיעה באזור חשוף בגוף שהינו גלוי לעיני כל כמו צלקות בפנים, צלקות בידיים, ברגליים ובצוואר.

מודעות גבוהה לאסתטיקה וחיפוש טיפולים המסוגלים לבצע הסרת צלקות, העלמת צלקות או טשטוש צלקות  הביא לפיתוחן של פתרונות רפואיים או פתרונות מתחום אסתטיקה רפואית.

עליכם לדעת שלא ניתן להיפטר לגמרי מצלקות בעור ותמיד יישארו עקבות במקום אך בהחלט ניתן לשפר את מראה האזור הפגוע בעזרת שיטות טיפול בצלקות מגוונות .

הכנה לטיפול העלמת צלקות

כדי לאבחן נכון את סוג הצלקת ולקביעת שיטת טיפול בצלקות המתאימה יש להיפגש עם רופא עור או עם כירורג פלסטי המתמחה בהליכים השונים של  טשטוש צלקות, העלמת צלקות או הסרת צלקות. רצוי להיפגש עם מומחה  מיד עם הופעת הצלקת כדי לקבל הנחיות טיפול בצלקת ולמנוע החמרה במצבה. 

כאשר מדובר על צלקת שצפויה להיווצר כתוצאה של ניתוח פלסטי או ניתוח רפואי שעומדים לעבור, מומלץ להתייעץ עם הרופא באשר לדרכים שבהם ניתן להפחית את גודל הצלקת כדי שתבלוט כמה שפחות. ידוע למשל שחשיפה לשמש גורמת להבלטת צלקות, לשינוי צבען  ומונעת טשטוש צלקות.

הרופא המטפל יאבחן את הצלקות ויבחר את שיטת טיפול בצלקות המתאימה ביותר בהתאם לגודל הצלקות, לסוגי הצלקות  ולחומרת הפציעה.

שיטות טיפול בצלקות | הסרת צלקות | העלמת צלקות

טשטוש צלקות במשחות או ג'לים

מריחת משחות או ג'לים עם או בלי מרשם רופא עור או רופא מומחה כירורגיה פלסטית עשוי במקרים מסוימים לתת תוצאה של הבהרת צלקות או טשטוש צלקות.

בין המשחות המוכרות ניתן למנות את "קילו קוט", "מדרמה" ו "רט-אוויט".

משחות אלו טרם הוכיחו עצמן בתחום הסרת צלקות , אולם הן נמצאו יעילות במניעת החמרה של  צלקות (במיוחד כשהשימוש בהן נעשה קרוב למועד הפציעה), בטשטוש צלקות, בשיפור מרקם הצלקת ובהקניית צבע אחיד לצלקת.

ג'ל סיליקון מתאים למריחה על הצלקת מיד עם התהוותה. את הג'ל מורחים באופן קבוע פעמיים ביום במשך שנה שלמה. יש העושים שימוש בג'ל סילקון בשילוב מדבקות לחץ.

העלמת צלקות בהזרקת סטרואידים

זריקות סטרואידים מסוג דפומדרול או מסוגים אחרים המוזרקות 3-5 פעמים לצלקת מדכאים את ייצור הקולגן (שייצורו המוגזם בגוף גורם להיווצרות הצלקת) וגם מפרקים תאי קולגן שכבר נוצרו בצלקת.

העלמת/ הסרת צלקות בלייזר

הסרת צלקות בלייזר יעילה לרוב סוגי הצלקות אך היא פופולארית במיוחד לטיפולי הסרת צלקות בפנים שנוצרו כתוצאה של פצעי אקנה.

טיפול העלמת צלקות בלייזר מסיר שכבות של פני הצלקת וגורם להשטחתה. במקרים של צלקות אקנה או צלקות עמוקות מכשיר הלייזר מקלף את הצלקת ויוצר מראה שטוח ללא בליטות.
לפני טיפול הלייזר יש להימנע מחשיפה לשמש.
העלמת צלקות בלייזר נעשית בסדרה של שניים עד שלושה טיפולים

טיפול הסרת צלקות בלייזר אינו פולשני, אינו כואב, עם זמן ההחלמה מהיר ומלווה בתופעות לוואי זניחות.

טיפול בצלקות בניתוח

העלמת צלקות בניתוח מתבצע בצלקות גדולות, רחבות ובולטות כמו הצלקות הקלואידיות שחורגות מגבולות הפצע. ניתוח העלמת צלקות מתבצע ע"י מנתח פלסטי בהליך כירורגי שבו מסירים את רקמת הצלקת ושותלים במקומה עור חדש ובריא הנלקח מאזור אחר בגוף. הליך זה דורש כשני ניתוחים לקבלת תוצאות מושלמות.

טשטוש צלקות בחומרי מילוי

העלמת צלקות באמצעות חומרי מילוי צלקות טובה לצלקות היפוטרופיות (צלקות שקועות עם מראה לא אחיד של פני העור) וכאשר רקמת הצלקת התייצבה ואינה פעילה יותר.

חומרי המילוי שבהם משתמשים הם זמניים (חומצות היאלורוניות) או קבועים (סיליקון רפואי טהור) כפי שנעשה בטיפולי מילוי קמטים.

חומרי המילוי מוזרקים מתחת לצלקת ובכך מביאים לטשטושה והיעלמותה.

טיפול בצלקות בחומרי מילוי נעשה במפגש אחד(חומר מילוי זמני) ועד חמישה מפגשים (חומר מילוי קבוע).

לרשותכם מאמר מלא באתר זה בנושא מילוי קמטים בחומרי מילוי.

העלמת צלקות באמצעות פילינג

פילינג היא שיטה שבה מקלפים את העור בשיטות מבוקרות הגורם לצמיחת עור חדש ובריא במקום העור הפגום.

פילינג היא אחת השיטות היעילות ביותר לצורך הסרת צלקות. קיימים מספר דרגות פילינג: פילינג קל, פילינג בינוני, פילינג עמוק. דרגת קילוף העור נבחרת על פי גיל המטופל, סוג הצלקת, עומק הצלקת וחומרת הצלקת.

לשיטת פילינג מספר יתרונות קוסמטיים חשובים ונוספים כמו הסרת תאי עור מתים, טיפולי פיגמנטציה וכתמים בעור וכן לצורך העלמת קמטים.

לרשותכם מאמר מלא באתר זה בנושא פילינג.

העלמת צלקות בגלי רדיו

טיפול העלמת צלקות בגלי רדיו מתבצע ע"י מכשיר גלי רדיו חדיש.

הרופא מעביר את ידית המכשיר שעליה פינים על פני הצלקת. הפינים יוצרים בצלקת (בשכבת העור העליונה – אפידרמיס) נקבים קטנטנים  שדרכם מוחדרים לשכבת העור השנייה (דרמיס) גלי רדיו בטווחים משתנים. ניקוב העור פוצע את הצלקת פציעה מבוקרת הגורמת לייצור קלוגן מוגבר סביב הנקבים.  גלי הרדיו גורמים לקילוף העור ולאידוי של תאי העור הפגומים.

טיפול בצלקות בגלי רדיו מתאים לכל גווני וסוגי העור, מעורר תהליכי ריפוי טבעיים, החלמה מהירה, תוצאות לכל החיים, מתאים לכל אזור בגוף, מתאים לכל סוגי הצלקות כולל צלקות אקנה.

העלמת צלקות בשיטת מיקרודרמבריישן

מיקרודרמבריישן היא שיטת העלמת צלקות פופולארית מאד שבה מרדים הרופא את  אזור הצלקת ובעזרת מכשיר רפואי מתקדם מחליק את פני הצלקת ע"י שיוף מבוקר. שיוף הצלקת גורם לגוף לייצר שכבת עור חדשה ואחידה המעלימה את הצלקת.

העלמת צלקות בטיפול משולב

טיפול בצלקות המשולב בסוגיי טיפולים שונים במטרה להשיג תוצאות אופטימאליות. השילוב יכול לכלול את כל אחד משיטות טיפול בצלקות שעליהן נכתב בפרקים הקודמים בהתאם למצב הצלקת ושיקול דעתו הבלעדי של הרופא המטפל.

תוצאות והחלמה של טיפול בצלקות

לאחר טיפולי טשטוש צלקות הופכת רקמת הצלקת להיות דומה יותר לרקמות שמסביבה.

לא קיימת שיטה שבאמצעותה ניתן להשיג העלמת צלקות לחלוטין אך ברוב שיטות טיפול בצלקות ניתן לקבל באופן הדרגתי טשטוש צלקות עד לקבלת התוצאה הסופית שבחלק מהשיטות תתקבל בתוך מספר חודשים ועד כחצי שנה.

לרוב, טווח טשטוש צלקות יהיה  40-90% ממראה הצלקת ההתחלתי.

הסרת צלקות – סיכונים ותופעות לוואי

תופעות הלוואי משתנות בהתאם לשיטת טשטוש צלקות שנבחרה. בשיחת הייעוץ הראשונה עם הרופא המטפל יש לברר מהן תופעות הלוואי והסיכונים שניתן לצפות להן בהתאם למצב הצלקות שלכם ובשיטה שנבחרה לטיפול

בחירה לא נכונה של המומחה שיטפל בכם מהווה סכנה עיקרית להצלחת טיפול בצלקות. בחירה במומחה שאינו מתאים עלול להוביל לאבחנה שגויה שתוביל לטיפול בצלקות שגוי וכתוצאה מכך להחמרה חריפה במצב הצלקת.

כדי למנוע החמרה במצב הצלקת יש לפנות אך ורק למומחה טיפול בצלקות (רופא עור או פלסטיקאי) בעל ניסיון שיוכל להמליץ לכם על שיטת טיפול בצלקות האופטימאלית עבורכם בהתאם למצב הצלקות שעל עורכם.

הסרת צלקות – השוואת מחירים בין מרפאות מובילות באזור מגוריך

להשוואת מחירים בין מרפאות מובילות באזור מגוריך בתחום הסרת צלקות השאירו פרטים בטופס שלהלן ונציגי המרפאות יחזרו אליכם בהדם!

השארת תגובה