טיפול באקנה

מדריך אקנה | טיפול באקנה | טיפולי  אקנה

מהי אקנה?

אקנה, הנקראת גם חטטת, היא סוג של דלקת בבלוטות החלב וזקיקי השערות המופיעה בעיקר אצל בני נוער וצעירים ולעיתים גם אצל מבוגרים יותר.

אקנה היא תוצאה של תגובה לא טובה להורמון הטסטוסטרון הגורמת להפרשה מוגברת מבלוטות החלב הגורמת לחסימת נקבוביות העור וליצירת בליטות על העור.
בדרך כלל תגובת הגוף להורמון מתייצבת עם הזמן וכתוצאה מכך נעלמים גם הסימפטומים לתופעה.

התופעה ידועה בקרב הציבור בשם "פצעי בגרות"  או בלשון העם "חצ'קונים". השם אקנה מגיע מעיוות השם היווני "אקמה" שפירושו שיא החיים.

מהם הסימפטומים של אקנה?

פצעי בגרות הנקראים בלועזית Acne Vulgaris מופיעים בעיקר בגיל ההתבגרות אך יכולים להופיע לעתים נדירות גם בשנות השלושים.

הפרשת השומנים המוגברת מבלוטות החלב מתחברת לתאי עור מתים או לגורמי זיהום אחרים ואלו סותמים את זקיקי השערות. כתוצאה מהסתימה בנקבובית מצטברות הפרשות שומן מתחת לנקבובית והצטברות זו מהווה קרקע נוחה להיווצרות והתרבות של חיידק אקנה או בשמו הלועזי המלא:  Propionibacterium acnes .או בקיצור: P.acnes .  התרבות חיידק אקנה יוצרת דלקת בזקיק השערה וזו יוצרת את פצע האקנה המוכר לכולנו.
תופעת פצעי בגרות נפוצה מאד בפנים אך יש והיא מתפשטת לכתפיים, לגב ולחזה.

סיבות להופעת פצעי אקנה

עדיין לא התבררה במלואה התשובה לשאלה מדוע צעירים מסוימים מקבלים פצעי אקנה ואילו צעירים אחרים אינם מקבלים. עם זאת ידוע שחלק מהתופעה נובעת מסיבות גנטיות.

ישנם מספר פרמטרים הקשורים להופעת פצעי אקנה:

 • הורמונים בפעילות מוגברת כמו בעת התבגרות מינית או בעת הופעת וסת אצל נשים
 • מתח נפשי הנגרם מיצירת הורמונים מוגברת
 • אכילת מוצרי חלב. מוצרי חלב מכילים את ההורמונים המצויים בדם הפרה בזמן חליבתה
 • פעילות יתר של בלוטות החלב
 • הצטברות יוצאת דופן של תאי עור מתים
 • אלרגיה לקיומם של חיידקים הנמצאים בנקבוביות העור
 • פעולה של  גירוד העור או גירוי העור עלולה ליצור דלקת
 • שימוש בתרופות מסוימות כמו סטרואידים

טיפול באקנה | סוגי טיפולי אקנה

טיפולי אקנה השונים מתמקדים בסיבות הגורמות לתופעת פצעי אקנה כמו:

 • טיפול באי יציבות ההורמונים
 • טיפול בהפרשת שומנים מוגברת מבלוטות החלב
 • טיפול בסתימת הנקבוביות כתוצאה של תאי עור מתים
 • טיפול בחיידקים היושבים על שקיקי שיער סתומים

כדי לתת מענה לתופעת פצעי אקנה פועלת תעשיית התרופות עבור אסתטיקה רפואית  להמציא תכשירים שיתנו את התשובות הטובות ביותר לפצעי אקנה. בשוק התרופות ניתן למצוא תכשירים רבים אך רבים מהם לא הוכחו בשיטות מדעיות. הפתרון לתופעה זו נעוץ בשילוב נכון של מספר תכשירים. שילוב שאינו נכון וטיפול שגוי שניתן לפצעי אקנה עלול להחריף את האקנה ואף לגרום בשלב מאוחר יותר להיווצרות צלקות אקנה. תכשירים אלה מלווים לעתים בתופעות לוואי ולכן ן רצוי מאד להתייעץ עם רופא עור מנוסה בתחום פצעי אקנה ולא לפעול על דעת עצמכם.

סוגי טיפולי אקנה

 • טיפול באקנה בלייזר או באנרגיית אור IPL
 • קילוף עור  – פילינג
 • השמדת חיידקים מקומית
 • השמדת חיידקים מקומית במשחה אנטיביוטית
 • טיפול באקנה בג'ל המשלב  אנטיביוטיקה ובנזואיל פרוקסיד
 • השמדת חיידקים בכדורים אנטיביוטיים
 • משחות רטינואידיות
 • טיפול אקנה הורמונלי
 • סוגי משחות, סוגי ג'לים וסוגי תרחיצים המבוססים על TRETINOIN
 • תרופות רטינואידיות בכדורים
 • פוטותרפיה
 • סבונים טבעיים

להלן נפרט בהרחבה על כל סוגי טיפולי אקנה:

טיפול באקנה בלייזר או באנרגיית אור IPL

טיפול באקנה בלייזר הוא הטיפול המתקדם ביותר לטיפול באקנה בכל שלביו כולל בצלקות אקנה. טיפול אקנה בלייזר ניתן כאשר פצעי האקנה כבר ללא דלקת אך הם עדיין נראים ומורגשים. הטיפול מתבצע באמצעות קרני אור IPL  ההופכים לאנרגית חום המחממת את העור. חימום זה גורם לתחילת הליך של ריפוי העור והעלמת צלקות אקנה. הליך טיפול IPL פוגע אך ורק בחיידקי אקנה ואינו פוגע בתאי העור שמסביבם.

להשלמת טיפול באקנה בלייזר או ב- IPL יש לקחת 8-12 טיפולים במרווחים של 3-7 ימים בין טיפול לטיפול.

טיפול באקנה בלייזר הוא טיפול בטוח יותר מהטיפולים האנטיביוטיים או הרטינואידיים והוא מלווה בתופעות לוואי זניחות. שיעור הפחתת ההליך הדלקתי באקנה באמצעות טיפול באקנה בלייזר או ב- IPL  עומד על כ-70%.

טיפול באקנה באמצעות פילינג – קילוף עור

ניתן להשיג תוצאות טובות מאד לטיפול באקנה באמצעות פילינג – קילוף עור. בטיפול פילינג מקלפים את שכבת העור העליונה בשיטות שונות כמו גרגרים או חומרים כימיים. טיפול פילינג מונע הצטברות של תאי עור מתים, גורם להתפוררות משמעותית של העור ולבניית תאי עור חדשים ובריאים יותר.

היעזרו במאמר שלם באתר זה בנושא: מדריך פילינג – קילוף עור.

טיפול באקנה באמצעות השמדת חיידקים מקומית – בנזואיל פראוקסיד

קיימים תכשירים שניתן להשיגם גם ללא מרשם רופא המאפשרים קטילת חיידקים מקומית המכילים בנזואיל פראוקסיד. תכשירים אלו מסייעים לטיפולי אקנה במצב קל עד בינוני. השימוש בתכשיר מתבצע ע"י מריחת המשחה על העור הנגוע בפצעי אקנה פעמיים ביום ומטרתו השמדת חיידקים הנמצאים בנקבוביות ומניעת היווצרות של פצעי אקנה חדשים. תכשיר זה אינו גורם להתנגדות כלשהי מצד החיידקים ( בניגוד לאנטיביוטיקה) בגלל היותו חומר חזק מחמצן. השימוש בתכשיר בנזואיל פראוקסיד גורם ליובש בעור, לגירוי ולהיווצרות אדמומיות בעור. ניתן להקל על היובש בעור באמצעות קרם לחות.

טיפול באקנה ע"י השמדת חיידקים מקומית במשחת אנטיביוטיקה

טיפול אקנה זה הוא חיצוני ומקומי לאזור שבו נמרחת משחת האנטיביוטיקה. הטיפול במשחת אנטיביוטיקה יעיל כמו השימוש בכדורי אנטיביוטיקה אך במשחה נמנעות בעיות עיכול ובעיות של תגובות בין תרופתיות. טיפול מקומי זה משמיד חיידקי אקנה בזקיקי שיער סתומים באזור שבו נמרח.

טיפול באקנה בתכשירים משולבים של אנטיביוטיקה ובנזואיל פראוקסיד

תכשירים אלה באים בצורת ג'ל והם בעלי פעילות אנטי דלקתית, פעילות אנטי בקטריאלית (המשמידה חיידקים) ובעלת פעילות הגורמת לנפילת תאי העור המתים המצויים בפתחים של זקיקי השערות. שילוב פעולות זה גורם לתוצאות טובות הרבה יותר מאשר פעולה של כל אחד מהמרכיבים הפועלים לבדם ובנוסף לכך לא קיימת התנגדות מצד החיידקים לאנטיביוטיקה.
בקבוצת תכשירים זו ניתן למצוא את התכשירים בנזמיצין ודואק ג'ל.

טיפול באקנה ע"י השמדת חיידקים עם כדורי אנטיביוטיקה

טיפול זה אמנם משמיד חיידקים של פצעי אקנה אך אינו מטפל בהפרשת שומנים מוגברת.
החיסרון הגדול של טיפול זה נובע מעמידותם של חיידקי אקנה לאנטיביוטיקה. במצב זה, כאשר מופסק הטיפול באנטיביוטיקה חוזר מצב פצעי האקנה  למצבם הקודם. מסיבה זו אין שימוש נרחב בכדורי אנטיביוטיקה.

טיפול אקנה הורמונלי

טיפול אקנה הורמונלי מיועד לנשים. באמצעותו מספקים לאשה כדורי אסטרוגן הנוגדים לטסטוסטרון. טיפול זה הוכח כיעיל במצבי אקנה מסוימים.

טיפול באקנה במשחות רטינואידיות

הרטינואיד הוא חומר ממשפחת ויטמין A והטיפול באקנה באמצעותו בא להביא את מחזור זקיקי השיער לנורמליות. החומר עוזר במניעת סתימת זקיקי השיער. החומר נמרח על האזור הפגוע ואין לו תופעות לוואי משמעותיות כמו בלקיחתו בכדורים. טיפול אקנה ברטינואיד עלול לגרום לגירוי מהותי באזור הטיפול.

טיפולי אקנה בתרופות רטינואידיות בכדורים

טיפול אקנה זה מקטין הפרשה של שומנים מבלוטות החלב באמצעות נטילת כדורים למשך כ-5 חודשים המכילים  נגזרות שונות של ויטמין  A כמו איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן). חומר זה לא רק מקטין את הפרשות השומנים מבלוטות החלב אלא גם משפיע גם על פרמטרים משמעותיים אחרים בטיפול באקנה קשה וחריפה ויש לו כ-80% הצלחה בשיפור או ריפוי מצבי אקנה קשים.

לתרופות הרטינואידיות בכדורים השפעה ארוכה יותר מזו של משמידי החיידקים וניתן לרפא בעזרתן פצעי אקנה כמעט לגמרי.

טיפול זה ניתן אך ורק ע"י רופא עור משום שעלולות להיות לו תופעות לוואי קשות כמו פגיעה בכבד או מומים מולדים בזמן הריון. נשים בהריון אינן יכולות לקבל טיפול זה  ויש רופאים הדורשים מנשים המבקשות לקבל טיפול זה לקחת כדורים למניעת הריון.

 טיפול באקנה באמצעות פוטותרפיה

טיפול פוטותרפיה הוא טיפול אקנה חדש והוא ניתן באמצעות מכשיר מיוחד הפולט קרני אור. ככל הידוע, שיעורי ההצלחה בטיפול אקנה בפוטותרפיה הם גבוהים מאד.

טיפול באקנה באמצעות סבונים טבעיים

סבונים טבעיים לטיפולי אקנה מכילים שמנים מן הצומח או שמנים אתריים כמו לבנדר, עץ התה וברוש. סבונים אלה מרככים את העור ומחטאים אותו ובכך מפחיתים את כמות פצעי אקנה. בנוסף, תכולת השומן הגבוהה שלהם מונעת מהעור להתייבש.

סיבוכים ותופעות לוואי בטיפולי אקנה

פצעי בגרות קשים משאירים צלקות על העור כאשר אינם מטופלים נכון. כדי להימנע מהיווצרות צלקות אקנה יש להימנע מחיטוט בפצעים, מלחיצה עליהם או מפיצוצם.

אקנה קשה היא תופעה אסתטית חמורה העלולה לגרור מצבי חרדה או מצבי דיכאון בקרב בני נוער המצויים בתקופת חיים משמעותית של גיל ההתבגרות. במידה והבעיה קיימת יש לקבל טיפול תומך מוקדם ככל שניתן.

בחירת מרפאת מומחים לטיפולי אקנה | השוואת מחירים ומרפאות

טיפול אקנה שאינו מקצועי עלול לגרום להחרפת מצב פצעי אקנה ואף להיווצרות צלקות אקנה. פנו אך ורק לאנשי מקצוע מנוסים בתופעת פצעי אקנה וחסכו מעצמכם עוגמת נפש ממושכת ומראה אסתטי שאינו נעים לעין.

לצורך הצלחת טיפול באקנה יש לבחור אך ורק ברופא או במרפאה בעלת ניסיון ומומחיות בתחום טיפולי אקנה.

אתר זה בחר לעבוד רק עם רופאים ומרפאות מומחים בעלי ניסיון רב בתחום טיפולי אקנה.

לבחירת רופא מומחה אקנה, בדיקת מחירים, השוואת מחירים,  השוואת מרפאות או קבלת ייעוץ  השאירו פרטים בטופס ונציגי המרפאות יחזרו אליכם טלפונית!

בהצלחה!

השארת תגובה