פילינג

מדריך פילינג | הכל על פילינג

מהו פילינג?

המילה פילינג מגיעה מהמילה הלועזית  Peelingשפירושה קילוף והכוונה לקילוף עור בהליך קוסמטי שבו מסירים משכבת העור העליונה תאי עור מתים המאפשר צמיחת תאי עור חדשים ובריאים יותר המקנה ומראה עור צעיר ורענן יותר. טיפולי פילינג הם טיפולים שכיחים מאד ופופולאריים מאד בתחום של אסתטיקה רפואית הפותרים בעיות אסתטיות משמעותיות  בעור הפנים או הגוף.
הליך פילינג לפנים או פילינג גוף יכול להתבצע בארבעת השיטות הבאות:

  • פילינג על בסיס יומי במקלחת רגילה – פילינג גוף או פילינג לפנים באמצעות סיבון עור הגוף או הפנים בליפה גסה
  • פילינג טבעי –  קילוף עור באמצעות חומרי טבע
  • פילינג כימי – קילוף עור בחומרים כימיים
  • פילינג לייזר – קילוף עור באמצעות מכשיר לייזר

פילינג גוף או פילינג לפנים על בסיס יומי במקלחת

פילינג לפנים או פילינג גוף מסוג זה מתבצע במקלחת על בסיס יומיומי  גם בלי שנהיה מודעים לפעולה.
בשעה שאנו מתקלחים ומסתבנים אנו למעשה מסירים משכבת העור העליונה הקרויה אפידרמיס תאי עור מתים. פעולה זו מאפשרת לעור להתחדש בתאים חדשים. לייעול התהליך ניתן להשתמש בליפה גסה ובסבון.
יתרונות: טיפול זה קל מאד לביצוע ועלותו אפסית
חסרונות: יש לבצעו כל יום והשפעתו באופן יחסי לטיפולים מתקדמים יותר היא מזערית

טיפול פילינג לפנים טבעי | פילינג גוף טבעי

פילינג לפנים או פילינג גוף מסוג זה מבוסס על שימוש בחומרים טבעיים ממקורות מינרליים או אורגניים. בחומרים אלו משתמשים לגירוד העור באמצעות גרגירים או בחומצות מהצומח המורידות מהעור את השכבות העליונות.
קיימים שלשה סוגי טיפולי פילינג טבעי:

  • טיפול פילינג מכני טבעי
  • טיפול פילינג בינוני שטחי טבעי
  • טיפול פילינג עמוק טבעי

טיפול פילינג טבעי מכני

בשיטת פילינג טבעי מכני טבעי מגרדים את שכבת העור העליונה באמצעות גרגירים קשיחים כמו גרעיני משמש, גרעיני גרנולה או גרגירי קריסטלים שונים. פילינג זה משפיע לטובה על זרימת הדם וסופח אליו לכלוך ושומנים המצויים בעור.
יתרונות פילינג טבעי מכני: שיטה קלה לביצוע, ניתן להכין את הגרגירים בבית וגם לבצע את הטיפול בבית, שיטה זולה
חסרונות פילינג טבעי מכני: השפעת הטיפול אינה נשארת לאורך זמן ויש לחזור הפעולה לפחות אחת לשבוע

טיפול פילינג בינוני שטחי טבעי

פילינג בינוני שטחי מבצעים בחומצות הקרויות חומצות אלפא הידרוקסי העשויות מפירות שונים כמו תפוחי עץ, אפרסקים, עגבניות, פפאיה ופירות נוספים. תכולת החומצות הממוצות בתכשיר מגיעות עד 12% מהתכשיר והן למעשה משמשות כחומר המבצע את פעולת קילוף העור. שיטה זו משפרת את זרימת הדם בעור ואת הזרימה הלימפטית. באמצעות מריחת התכשיר על העור מספר פעמים ברצף תתרחש פעולת קילוף עדינה של העור שתאפשר צמיחת תאי עור חדשים ובריאים יותר.
יתרונות פילינג בינוני שטחי טבעי: שיטה זולה וקלה לביצוע. יש לחזור על הטיפול אחת לחודש עד חודשיים.
חסרונות פילינג שטחי טבעי: טיפול זה אינו טיפול ביתי אלא מבוצע רק בידי קוסמטיקאית או רופא. הטיפול אינו מרפא צלקות

טיפול פילינג עמוק טבעי

פילינג עמוק מבוסס על חומרים טבעיים עשוי מתערובת של שבבי צמחים יבשים עם פתיתים של אלמוגים ותמציות של פירות שונים. בעזרת חומר זה מבצעים פילינג מכני ואנזימטי בבת אחת. אחרי טיפול פילינג זה יש להימנע מחשיפה לשמש במשך כ-24 שעות. כיומיים לאחר הטיפול תתרחש פעולת קילוף העור שתמשך יומיים נוספים.
פילינג עמוק טבעי מחדש את העור, מבהיר כתמים שנגרמו מפצעי בגרות, מאיץ את זרימת הדם ואת מערכת הלימפה, מגביר את קצב חילוף החומרים בעור, מקלף שכבות עור מהאפידרמיס אך אינו מגיע לדרמיס, מחליק קמטים עדינים בעור ומיישר צלקות שאינן עמוקות.
יתרונות פילינג עמוק טבעי: טיפול קל לביצוע, דורש טיפולים חוזרים אחת למספר חודשים, קבלת תוצאות טובות בסיכון מינימאלי.
חסרונות פילינג עמוק טבעי: ניתן לבצעו רק בידי רופא מומחה פילינג או קוסמטיקאית. אינו מרפא צלקות עמוקות.

טיפולי פילינג כימי

פילינג כימי הוא טיפול קילוף עור שמבוצע באמצעות חומצות כימיות כמו חומצת פנול וחומצת אצטט-טרי-כלורית (TCA ). במהלך טיפול פילינג כימי נוצרות כוויות בעור בדרגות שאינן גבוהות (עד דרגה 2) המקלפות מהעור את השכבות העליונות וגורמות לעור לבנות תאי עור חדשים. התהליך של יצירת הכוויות רווי בסכנות ואינו הליך שכל אדם יכול לבצעו ולכן יש לבצעו רק על ידי רופאים המומחים בביצוע פילינג כימי. במקרים מסוימים נדרשת הרדמה מקומית באזור הטיפול הכימי.
קיימים שלש דרגות של טיפולי פילינג כימי:

  • פילינג כימי קל
  • פילינג בינוני כימי
  • פילינג עמוק כימי

טיפול פילינג כימי קל

פילינג כימי קל מבצעים באמצעות שימוש בחומצת אצטט-תלת-כלורית (T.C.A ) בריכוזים נמוכים של 20%-35%. מריחת החומצה ע"י הרופא המטפל תיצור כוויה קלה עם כאב קל. אחרי חמישה ימים יתחיל תהליך של קילוף העור שישפיע על הבהרת הכתמים בעור וישפר זרימת הדם ואת המערכת הלימפתית.
יתרונות פילינג כימי קל: הטיפול אינו כואב כמעט, נותן תוצאות טובות גם לבעלי עור כהה כיוון שאינו פוגע במלנוציטים.
חסרונות פילינג כימי קל: יש לבצע את הטיפול רק ע"י רופא מוסמך, הטיפול אינו מרפא צלקות (גם לא צלקות קטנות), יש להימנע במשך כשבוע ימים מחשיפת העור לקרני השמש או למרוח קרם הגנה.

טיפול פילינג בינוני כימי

פילינג בינוני כימי מבצעים באמצעות שימוש בחומצת אצטט-תלת-כלורית (T.C.A ) בריכוז של כ 35%-50% (גבוה יותר מאשר בטיפול פילינג כימי קל ) או בריכוז נמוך של עד 10% של חומצת פנול. כמו בטיפול פילינג כימי קל,  גם בטיפול זה  ימרח הרופא את החומצה על העור וזו תיצור כוויה בעור שתכאב רק כמה דקות. אחרי חמישה ימים יתחיל קילוף עור של האפידרמיס במשך 2-4 ימים נוספים. תהליך זה מבהיר כתמים שנוצרו מהשמש או כתמי זיקנה, מחליק קמטים עדינים, מחליק את העור ובונה סיבים חדשים של קולגן ושל אלסטין.
יתרונות פילינג בינוני כימי: כרוך בכאב של מספר דקות בלבד שאינו מהותי, מתקבלת תוצאה טובה המחזיקה מעמד כ-12 חודשים.
חסרונות פילינג בינוני כימי: טיפול זה מבוצע אך ורק ע"י רופא, השיטה אינה מתאימה לבעלי עור כהה עקב סכנת חדירת החומצה לשכבת הדרמיס ופגיעה במלנוציטים, יש להימנע במשך כחודש ימים מחשיפת העור לקרני השמש או למרוח קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה.

טיפול פילינג עמוק כימי

פילינג עמוק כימי מתבצע תוך שימוש עיקרי בחומצת פנול בריכוז גבוה מ-10% או בשימוש בחומצת אצטט-תלת-כלורית (T.C.A ) בריכוז של יותר מ-.50%. להבדיל מטיפולי פילינג כימי קל ובינוני המיועדים לקילוף השכבות העליונות של האפידרמיס,  פילינג עמוק כימי מיועד גם לקילוף של חלק משכבת הדרמיס. תמיסות אלו יוצרות כוויה בדרגה 2 ולכן יש צורך בהרדמה מקומית המונעת את הרגשת הכאבים. טיפול פילינג עמוק כימי נמשך כ-30 דקות ולאחריו מכסים את אזור הטיפול במסיכת פלסתרים אטומה למשך כיומיים כדי להגן על העור מזיהום והמטופל ישאר תחת השגחה בבית חולים לאשפוז של 3 ימים. אחרי שבועיים יתחיל הליך של קילוף העור ובנייה מחדש של תאי עור בריאים ורעננים  נטולי כתמים מכל הסוגים: כתמי לידה, כתמי שמש, כתמי זיקנה ונמשים. תאי העור הבריאים יקטינו באופן משמעותי גם את גודל ועומק הצלקות ויעלימו קמטים שאינם עמוקים מדי.
יתרונות פילינג עמוק כימי : טיפול זה מספק תוצאות מרשימות ביותר וללא ספק את התוצאות הטובות והמהותיות ביותר מכל סוגי הטיפולים. הטיפול מחזיק לפחות 5 שנים ולפעמים גם יותר מ-10 שנים. טיפול זה זול יותר מניתוח מתיחת פנים.
חסרונות פילינג עמוק כימי : הטיפול מבוצע בחדר ניתוח ע"י רופא מומחה, הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית, הימנעות מחשיפה לשמש תקופה ארוכה של חצי שנה או שימוש קבוע על בסיס יומי בקרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה.
פילינג עמוק כימי מתאים רק לבעלי עור בהיר, בעלי עור כהה אינם מתאימים לטיפול זה כיוון שקילוף העור יגרום להבהרת העור ויגרום להבדלים בין האזור שטופל לאזורים שלא טופלו. כמו כן, הטיפול אינו מתאים לאנשים מאד מבוגרים כיוון שהמראה שמתקבל אצלם הוא יותר מדי פלסטי. 

פילינג לייזר

פילינג לייזר מתבצע ע"י מכשיר לייזר והוא די דומה לפילינג כימי. ההבדל העיקרי נובע מיצירת הכוויה ע"י מכשיר לייזר במקום בחומצות. מעבר לעובדה זו שאר התהליכים דומים.
יתרונות פילינג לייזר: למכשיר הלייזר יש יתרון על פני פילינג כימי בתוצאה המתקבלת. מכשיר הלייזר מספק מראה אחיד בכל אזור הטיפול ומבטל את מראה  "פני חרסינה" העלול להתקבל בפילינג עמוק כימי.
חסרונות פילינג לייזר: פילינג לייזר יקר יותר מאשר פילינג כימי, פילינג לייזר כואב יותר, פילינג לייזר מצריך לפעמים הרדמה כללית שחסרונותיה ידועות.

פילינג יהלום

פילינג יהלום לפנים היא שיטה שמשלבת את קילוף עור הפנים באמצעות ליטוש ושיוף ביחד עם שאיבה של התאים שהוסרו. שילוב זה גם מחדש את העור וגם מנקה אותו מתאי עור מתים ובכך מאפשר לעור לקלוט טיפולים קוסמטיים לאחר הטיפול כמו קרמים, לחות וויטמינים. ספיגת החומרים המזינים את העור מיד לאחר הטיפול מזרזת את החלמתו ומקנה לו מראה אחיד וחלק יותר.

פילינג יהלום הוא עדין, מתרכז בשכבת האפידרמיס (שכבת העור העליונה) ויעיל להצערת עור הפנים, להעלמת קמטים עדינים וקמטוטים, להפחתת נפיחות ושקיות שחורות מתחת לעיניים, להעלמת כתמי גיל, כתמי שמש, כתמי היריון, לטשטוש פיגמנטציה, לטשטוש חטטי אקנה ולטשטוש צלקות שטחיות.

סכנות בטיפולי פילינג השונים

כמו שהוזכר לעיל, טיפולי פילינג על בסיס יומי וטיפולי פילינג טבעיים הם ללא סכנות כלשהן אך גם השפעתם על עור הפנים קטנה יחסית. לעומת טיפולי פילינג אלה טיפולי פילינג כימי ופילינג לייזר מסוכנים יותר מהסיבות הבאות:

סכנה מטיפול פילינג שאינו מקצועי

פילינג המבוצע ע"י אדם לא מיומן או שאינו מומחה לרפואת עור או מנתח פלסטי מומחה כירורגיה פלסטית ואסתטית קרוב לודאי יגרום לנזקים רפואיים משמעותיים הנובעים משימוש לא נכון בחומצות או במכשיר הלייזר. נזקים אפשריים: יצירת כתמים חדשים, צלקות חדשות, הריסת פיגמנטים  ויצירת גוון עור לא אחיד באזור הטיפול ובמקרים קיצוניים – השחתת מראה הפנים כתוצאה משימוש לא נכון בחומצות באחוזים גבוהים.

סכנה מטיפול פילינג בהרדמה כללית

טיפול פילינג לייזר מבוצע בהרדמה מלאה המבוצעת ע"י רופא מרדים שזו מומחיותו ולא ע"י מנתח פלסטי שמבצע את הפילינג.
כידוע, להרדמה מלאה קיימים חסרונות ואפשרויות לסיבוכים קשים ובלתי צפויים.

בחירת רופא מומחה פילינג | השוואת מחירים ומרפאות

לזהותו ומומחיותו של הרופא המטפל ישנה חשיבות מכרעת בהצלחת טיפול פילינג. כפי שצוין בפרק הקודם, קיימות סכנות רבות בביצוע פילינג שאינו מקצועי.
תוכלו להיעזר במאמר בנושא זה באתר זה: "כללי זהירות בבחירת מנתח פלסטי"
אדם מקצועי בתחום פילינג הוא רופא מומחה, מיומן ומנוסה בביצוע פילינג, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.
אתר זה מפנה אתכם אך ורק לרופאים מומחים בתחום טיפולי פילינג, שעוסקים בטיפולים אלו על בסיס יומי, מובילים בתחומם בישראל וכולם חברי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

לקבלת ייעוץ בחינם או לבחירת רופא מומחה פילינג או להשוואת מחירים בין מרפאות מנתחים פלסטיים מומחים ומובילים בישראל, השאירו פרטים בטופס ונציגי מרפאות מומחים יחזרו אליכם טלפונית ללא כל התחייבות כלשהי מצידכם!

בהצלחה!

השארת תגובה